We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson C33S045535 Continous label roll die-cut 76mm x 127mm 265 label Pack=1 for Epson TM-C 3400/3500
SKU
C33S045535
Login for pricing
In Stock:
123 available
Premium Matte Label - Die-cut Roll: 76mm x 127mm, 265 labels
Category: Printer Labels
| Colour | no color |
|---|---|
| SKU | C33S045535 |
| EAN | 8715946537221 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | In Stock |
Matte finished paper labels with permanent adhesive
Premium matte coated inkjet labels for high-quality photo-level printing. The smooth, bright white surface with a matte finish ensures fast drying, scratch, water and heat resistance. The universal permanent acrylic adhesive enables trouble free performance and good adhesion on variety of surfaces, also on low temperatures.
Product use
• Product labels
• Manufacturing
• Promotional labels
• Healthcare and Pharmacy
• Shelf edge labels in retail
• Shipping labels
Premium matte coated inkjet labels for high-quality photo-level printing. The smooth, bright white surface with a matte finish ensures fast drying, scratch, water and heat resistance. The universal permanent acrylic adhesive enables trouble free performance and good adhesion on variety of surfaces, also on low temperatures.
Product use
• Product labels
• Manufacturing
• Promotional labels
• Healthcare and Pharmacy
• Shelf edge labels in retail
• Shipping labels
Compatible Printers: Epson TM-C 4300, Epson TM-C 3400 Series, Epson TM-C 3400 LT, Epson ColorWorks C 3400 Series, Epson ColorWorks C 3400 LAN, Epson TM-C 3500, Epson TM-C 3400, Epson ColorWorks C 3400 USB, Epson ColorWorks C 3500, Epson TM-C 3400 BK- LAN, Epson ColorWorks C 3400
| Features | |
|---|---|
| Water-resistant | Yes |
| Finish type | Matte |
| Adhesive type | Permanent |
| Heat-resistant | Yes |
| Adhesive material | Acrylic |
| Print technology | Inkjet |
| Product colour | White |
| Compatible products | - Epson TM-C3400BK - Epson TM-C3400-LT - Epson ColorWorks C7500G - Epson ColorWorks C7500 - ColorWorks C7500 - ColorWorks C3500 (012CD)) - ColorWorks C3500 - ColorWorks C3400 |
| Weight & dimensions | |
| Label width | 7.6 cm |
| Label height | 12.7 cm |
| Package width | 113 mm |
| Package depth | 108 mm |
| Package height | 88 mm |
| Package weight | 464 g |
| Packaging data | |
| Package width | 113 mm |
| Package depth | 108 mm |
| Package height | 88 mm |
| Package weight | 464 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 648 pc(s) |
| Packaging content | |
| Labels per pack | 265 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Labels per pack | 265 pc(s) |
| Country of origin | Poland |
| Compatible products | - Epson TM-C3400BK - Epson TM-C3400-LT - Epson ColorWorks C7500G - Epson ColorWorks C7500 - ColorWorks C7500 - ColorWorks C3500 (012CD)) - ColorWorks C3500 - ColorWorks C3400 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 102 cm |
| Products per pallet layer (UK) | 288 pc(s) |
| Products per pallet layer | 216 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 864 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 102 cm |
| Minimum order quantity | 18 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Print technology | |
| Print technology | Inkjet |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Logistics data | |
| Products per pallet | 648 pc(s) |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 102 cm |
| Products per pallet layer (UK) | 288 pc(s) |
| Products per pallet layer | 216 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 864 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 102 cm |
| Minimum order quantity | 18 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Country of origin | Poland |
| Products per pallet | 648 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Epson C33S045535 Continous label roll...
Login for pricing
|
Epson Premium Matte Ticket - Roll: 80m...
Login for pricing
|
Popular
Epson Premium Matte Ticket - Roll: 102...
Login for pricing
|
Hot Product
Epson C33S045418 Continous label roll...
Login for pricing
|
Bestseller
Epson C33S045419 Continous label roll...
Login for pricing
|
New
Epson C33S045531 Continous label roll...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C33S045535
|
C33S045389
|
C33S045390
|
C33S045418
|
C33S045419
|
C33S045531
|
| Manufacturer |
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|





