We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson C33S045419 Continous label roll matt Premium 102mm x 35m Pack=1 for Epson TM-C 3500
SKU
C33S045419
Category: Printer Labels
| SKU | C33S045419 |
|---|---|
| EAN | 8715946527062 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | In Stock |
Matte finished paper labels with permanent adhesive
Premium matte coated inkjet labels for high-quality photo-level printing. The smooth, bright white surface with a matte finish ensures fast drying, scratch, water and heat resistance. The universal permanent acrylic adhesive enables trouble free performance and good adhesion on variety of surfaces, also on low temperatures.
Product use
• Product labels
• Manufacturing
• Promotional labels
• Healthcare and Pharmacy
• Shelf edge labels in retail
• Shipping labels
Premium matte coated inkjet labels for high-quality photo-level printing. The smooth, bright white surface with a matte finish ensures fast drying, scratch, water and heat resistance. The universal permanent acrylic adhesive enables trouble free performance and good adhesion on variety of surfaces, also on low temperatures.
Product use
• Product labels
• Manufacturing
• Promotional labels
• Healthcare and Pharmacy
• Shelf edge labels in retail
• Shipping labels
Compatible Printers: Epson ColorWorks C 3500, Epson TM-C 3500
| Features | |
|---|---|
| Finish type | Matte |
| Print media weight | 163 g/m² |
| Packaging data | |
| Package width | 113 mm |
| Package depth | 108 mm |
| Package height | 113 mm |
| Package weight | 636 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 648 pc(s) |
| Technical details | |
| Print media weight | 163 g/m² |
| Country of origin | Poland |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 102 cm |
| Products per pallet layer (UK) | 288 pc(s) |
| Products per pallet layer | 216 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 864 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 102 cm |
| Minimum order quantity | 18 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package width | 113 mm |
| Package depth | 108 mm |
| Package height | 113 mm |
| Package weight | 636 g |
| Logistics data | |
| Products per pallet | 648 pc(s) |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 102 cm |
| Products per pallet layer (UK) | 288 pc(s) |
| Products per pallet layer | 216 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 864 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 102 cm |
| Minimum order quantity | 18 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Country of origin | Poland |
| Products per pallet | 648 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Epson C33S045419 Continous label roll...
Login for pricing
|
Recommended
Dymo 99017/S0722460 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Popular
Dymo 11355/S0722550 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Hot Product
Dymo 99010/S0722370 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Epson Premium Matte Ticket - Roll: 102...
Login for pricing
|
New
Epson C33S045531 Continous label roll...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C33S045419
|
S0722460
|
S0722550
|
S0722370
|
C33S045390
|
C33S045531
|
| Manufacturer |
Epson
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
Epson
|
Epson
|





