We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson C33S045532 Continous label roll matt die-cut 102mm x 76mm 440 label Pack=1 for Epson TM-C 3400/3500
SKU
C33S045532
Login for pricing
In Stock:
447 available
Premium Matte Label - Die-cut Roll: 102mm x 76mm, 440 labels
Category: Printer Labels
| Colour | no color |
|---|---|
| SKU | C33S045532 |
| EAN | 8715946537191 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | In Stock |
Matte finished paper labels with permanent adhesive
Premium matte coated inkjet labels for high-quality photo-level printing. The smooth, bright white surface with a matte finish ensures fast drying, scratch, water and heat resistance. The universal permanent acrylic adhesive enables trouble free performance and good adhesion on variety of surfaces, also on low temperatures.
Product use
• Product labels
• Manufacturing
• Promotional labels
• Healthcare and Pharmacy
• Shelf edge labels in retail
• Shipping labels
Premium matte coated inkjet labels for high-quality photo-level printing. The smooth, bright white surface with a matte finish ensures fast drying, scratch, water and heat resistance. The universal permanent acrylic adhesive enables trouble free performance and good adhesion on variety of surfaces, also on low temperatures.
Product use
• Product labels
• Manufacturing
• Promotional labels
• Healthcare and Pharmacy
• Shelf edge labels in retail
• Shipping labels
Compatible Printers: Epson ColorWorks C 3500, Epson TM-C 3400, Epson TM-C 3400 Series, Epson TM-C 3500, Epson TM-C 3400 BK- LAN, Epson ColorWorks C 3400, Epson ColorWorks C 3400 USB, Epson TM-C 3400 LT, Epson ColorWorks C 3400 Series, Epson TM-C 4300, Epson ColorWorks C 3400 LAN
| Features | |
|---|---|
| Water-resistant | Yes |
| Finish type | Matte |
| Adhesive type | Permanent |
| Heat-resistant | Yes |
| Adhesive material | Acrylic |
| Print technology | Inkjet |
| Product colour | White |
| Compatible products | Epson TM-C3400BK Epson TM-C3400-LT Epson ColorWorks C7500G Epson ColorWorks C7500 ColorWorks CW-C6500 ColorWorks CW-C6000Pe ColorWorks CW-C6000Ae ColorWorks CW-C6000 ColorWorks C7500 ColorWorks C3500 ColorWorks C3400 |
| Weight & dimensions | |
| Label width | 10.2 cm |
| Label height | 7.6 cm |
| Package width | 113 mm |
| Package depth | 108 mm |
| Package height | 113 mm |
| Package weight | 609 g |
| Packaging data | |
| Package width | 113 mm |
| Package depth | 108 mm |
| Package height | 113 mm |
| Package weight | 609 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 648 pc(s) |
| Packaging content | |
| Labels per pack | 440 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Labels per pack | 440 pc(s) |
| Country of origin | Poland |
| Compatible products | Epson TM-C3400BK Epson TM-C3400-LT Epson ColorWorks C7500G Epson ColorWorks C7500 ColorWorks CW-C6500 ColorWorks CW-C6000Pe ColorWorks CW-C6000Ae ColorWorks CW-C6000 ColorWorks C7500 ColorWorks C3500 ColorWorks C3400 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 102 cm |
| Products per pallet layer (UK) | 288 pc(s) |
| Products per pallet layer | 216 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 864 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 102 cm |
| Minimum order quantity | 18 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Print technology | |
| Print technology | Inkjet |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Logistics data | |
| Products per pallet | 648 pc(s) |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 102 cm |
| Products per pallet layer (UK) | 288 pc(s) |
| Products per pallet layer | 216 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 864 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 102 cm |
| Minimum order quantity | 18 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Country of origin | Poland |
| Products per pallet | 648 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
New
Epson C33S045532 Continous label roll...
Login for pricing
|
Recommended
Dymo 99017/S0722460 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Popular
Dymo 11355/S0722550 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Hot Product
Dymo 99010/S0722370 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Epson Premium Matte Ticket - Roll: 102...
Login for pricing
|
Bestseller
Epson C33S045419 Continous label roll...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C33S045532
|
S0722460
|
S0722550
|
S0722370
|
C33S045390
|
C33S045419
|
| Manufacturer |
Epson
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
Epson
|
Epson
|





