We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson C33S045417 Continous label roll matt Premium 51mm x 35m Pack=1 for Epson TM-C 3500
SKU
C33S045417
Category: Printer Labels
| SKU | C33S045417 |
|---|---|
| EAN | 8715946527048 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | In Stock |
Matte finished paper labels with permanent adhesive
Premium matte coated inkjet labels for high-quality photo-level printing. The smooth, bright white surface with a matte finish ensures fast drying, scratch, water and heat resistance. The universal permanent acrylic adhesive enables trouble free performance and good adhesion on variety of surfaces, also on low temperatures.
Product use
• Product labels
• Manufacturing
• Promotional labels
• Healthcare and Pharmacy
• Shelf edge labels in retail
• Shipping labels
Premium matte coated inkjet labels for high-quality photo-level printing. The smooth, bright white surface with a matte finish ensures fast drying, scratch, water and heat resistance. The universal permanent acrylic adhesive enables trouble free performance and good adhesion on variety of surfaces, also on low temperatures.
Product use
• Product labels
• Manufacturing
• Promotional labels
• Healthcare and Pharmacy
• Shelf edge labels in retail
• Shipping labels
Compatible Printers: Epson ColorWorks C 3500, Epson TM-C 3500
| Features | |
|---|---|
| Finish type | Matte |
| Print media weight | 163 g/m² |
| Packaging data | |
| Package width | 118 mm |
| Package depth | 108 mm |
| Package height | 59 mm |
| Package weight | 319 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 792 pc(s) |
| Technical details | |
| Print media weight | 163 g/m² |
| Country of origin | Poland |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 68.1 cm |
| Products per pallet layer (UK) | 360 pc(s) |
| Products per pallet layer | 264 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 1080 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 68.1 cm |
| Minimum order quantity | 24 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package width | 118 mm |
| Package depth | 108 mm |
| Package height | 59 mm |
| Package weight | 319 g |
| Logistics data | |
| Products per pallet | 792 pc(s) |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 68.1 cm |
| Products per pallet layer (UK) | 360 pc(s) |
| Products per pallet layer | 264 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 1080 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 68.1 cm |
| Minimum order quantity | 24 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Country of origin | Poland |
| Products per pallet | 792 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Epson C33S045417 Continous label roll...
Login for pricing
|
Epson Premium Matte Ticket - Roll: 80m...
Login for pricing
|
Hot Product
Epson C33S045418 Continous label roll...
Login for pricing
|
New
Epson C33S045534 Continous label roll...
Login for pricing
|
Recommended
Epson C33S045535 Continous label roll...
Login for pricing
|
Popular
Dymo 1983173 DirectLabel-etikettes whi...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C33S045417
|
C33S045389
|
C33S045418
|
C33S045534
|
C33S045535
|
1983173
|
| Manufacturer |
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
DYMO
|





