We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson EB-L720U
SKU
V11HA44040
- High brightness, scalable size: Provides 7,000 lumens high-brightness display at up to 500"
- Premium display features: Full HD, 4K support, edge-blending and geometric correction
- Unrestricted viewing: Free from pixilation, glare, fingerprints and a central bevel
- Social distancing support: Scalable display meets the needs of every audience configuration
- Plug, click and collaborate: Collaborate using Epson’s wireless presentation system - ELPWP10
Category: Data Projectors
| Service life of light source | 20000 h |
|---|---|
| Light source type | Laser |
| Projector brightness | 7000 ANSI lumens |
| Projection technology | 3LCD |
| SKU | V11HA44040 |
| EAN | 8715946695587 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | In Stock |
Legal Statement
Complies with The UK Product Security and Telecommunications Infrastructure (Product Security) requirements. Epson will provide security updates for 7 years from purchase
WUXGA laser display
The EB-L720U delivers exceptional image quality, focussing on professional content delivery and display performance. Designed around ease of use, up to a 500" display size, affordability and sustainability, it's the ideal imaging solution for today's professional world.
Featuring a powerful 7,000 lumens high-brightness capability, along with Full HD, WUXGA, 16:6 wide screen, support for 4K input and detail enhancement technology, it gives users brighter, more vivid displays of up to 500”.
Providing more premium features than you would typically expect to find in this display class, the EB-L720U delivers edge-blending and rich geometric correction to achieve one seamless large-format display. And for multimedia content, you can playback content without any lagging, and create playlists and set schedules directly from USB memory, all thanks to H.264 advanced video coding and the Epson Content Manager.
Flexibility is another hallmark of this display solution - a split-screen function allows two or four images from different sources to be combined in one large display; wired or optional wireless{s1 with support for Miracast{s1 makes connectivity simple and straightforward; and HDBaseT content can be shared and distributed without compromising on quality.
Thanks to the renowned market leading{s2 reliability of Epson laser displays, this fit and forget solution eliminates the need for regular maintenance. And for added confidence the EB-L720U comes with a standard 3-year warranty to provide lasting peace of mind.
The EB-L720U delivers exceptional image quality, focussing on professional content delivery and display performance. Designed around ease of use, up to a 500" display size, affordability and sustainability, it's the ideal imaging solution for today's professional world.
Featuring a powerful 7,000 lumens high-brightness capability, along with Full HD, WUXGA, 16:6 wide screen, support for 4K input and detail enhancement technology, it gives users brighter, more vivid displays of up to 500”.
Providing more premium features than you would typically expect to find in this display class, the EB-L720U delivers edge-blending and rich geometric correction to achieve one seamless large-format display. And for multimedia content, you can playback content without any lagging, and create playlists and set schedules directly from USB memory, all thanks to H.264 advanced video coding and the Epson Content Manager.
Flexibility is another hallmark of this display solution - a split-screen function allows two or four images from different sources to be combined in one large display; wired or optional wireless{s1 with support for Miracast{s1 makes connectivity simple and straightforward; and HDBaseT content can be shared and distributed without compromising on quality.
Thanks to the renowned market leading{s2 reliability of Epson laser displays, this fit and forget solution eliminates the need for regular maintenance. And for added confidence the EB-L720U comes with a standard 3-year warranty to provide lasting peace of mind.
| Projector | |
|---|---|
| Number of colours | 1.07 billion colours |
| Projector native resolution | WUXGA (1920x1200) |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Screen size compatibility | 1270 - 12700 mm (50 - 500") |
| Contrast ratio (typical) | 2500000:1 |
| Zoom ratio | 1.6:1 |
| Zoom capability | Yes |
| Vertical scan range | 192 - 240 Hz |
| Projector brightness (economic mode) | 4900 ANSI lumens |
| Matrix size | 1.7 cm (0.67") |
| Keystone correction, vertical | -30 - 30° |
| Keystone correction, horizontal | -30 - 30° |
| Projection technology | 3LCD |
| Projector brightness | 7000 ANSI lumens |
| Zoom type | Manual |
| Lamps | |
| Light source type | Laser |
| Service life of light source | 20000 h |
| Service life of light source (economic mode) | 30000 h |
| Light source | |
| Light source type | Laser |
| Service life of light source | 20000 h |
| Service life of light source (economic mode) | 30000 h |
| Lens system | |
| Zoom ratio | 1.6:1 |
| Zoom capability | Yes |
| Focus | Manual |
| Focal length range | 20 - 31.8 mm |
| Aperture range (F-F) | 1.5 - 1.7 |
| Throw ratio | 1.35 - 2.20:1 |
| Offset | 27% |
| Zoom type | Manual |
| Scanning frequency | |
| Vertical scan range | 192 - 240 Hz |
| Video | |
| Video processing | 10 bit |
| Video colour modes | Cinema, Dynamic, Presentation, sRGB, DICOM simulation mode |
| Full HD | Yes |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 1 |
| RMS rated power | 10 W |
| Ports & interfaces | |
| HDMI connector type | Full-size |
| HDBaseT port | Yes |
| USB 2.0 Type-B ports quantity | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 3 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Composite video in | 0 |
| Audio (L/R) in | 0 |
| Serial interface type | RS-232C |
| PC Audio out | Yes |
| PC Audio in | Yes |
| DVI port | No |
| Component video (YPbPr/YCbCr) in | 0 |
| Network | |
| Smart TV | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Storage | |
| Card reader integrated | No |
| Sound emission | |
| Noise level | 39 dB |
| Noise level (economic mode) | 27 dB |
| Technical details | |
| Product colour | White |
| Products per pallet | 14 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Products per pallet (UK) | 14 pc(s) |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| USB display function | 3 in 1: Image / Mouse / Sound |
| Sustainability certificates | TCO |
| Performance | |
| Vertical scan range | 192 - 240 Hz |
| Noise level | 39 dB |
| Noise level (economic mode) | 27 dB |
| Features | |
|---|---|
| Interactive | No |
| Noise level | 39 dB |
| Noise level (economic mode) | 27 dB |
| Country of origin | China |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 1 |
| RMS rated power | 10 W |
| Design | |
| Product type | Standard throw projector |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | White |
| Cable lock slot | Yes |
| Placement | Ceiling, Desktop, Floor, Wall |
| Display | |
| Built-in display | No |
| Power | |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power source | AC |
| Power consumption (typical) | 345 W |
| Power consumption (standby) | 0.3 W |
| Power consumption (economy mode) | 258 W |
| Packaging data | |
| Package width | 540 mm |
| Package depth | 530 mm |
| Package height | 210 mm |
| Package weight | 10.8 kg |
| Security | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Software | |
| Bundled software | EasyMP Multi PC Projection |
| Software support | via: AMX, Crestron (Network), Control4, Crestron Integrated Partner, Extron IP Link, Extron XTP, AMX Device Discovery, Control4 Simple Device Discovery Protocol |
| Supplier features | |
| Harmonized System (HS) code | 85286200 |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 540 mm |
| Package depth | 530 mm |
| Package height | 210 mm |
| Weight | 7.8 kg |
| Width | 440 mm |
| Depth | 122 mm |
| Height | 304 mm |
| Package weight | 10.8 kg |
| Packaging content | |
| Remote control included | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Manual | Yes |
| Cables included | AC, HDMI |
| Bundled software | EasyMP Multi PC Projection |
| Batteries included | Yes |
| WLAN adapter included | Yes |
| Logistics data | |
| Products per pallet | 14 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Products per pallet (UK) | 14 pc(s) |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Harmonized System (HS) code | 85286200 |
| Other features | |
| Power consumption (economy mode) | 258 W |
You may also be interested in
| Product |
New
Epson EB-L720U
Login for pricing
|
Popular
Epson EB-PU1008W
Login for pricing
|
Recommended
Epson EB-PU1007B
Login for pricing
|
Hot Product
Epson EB-PU1008B
Login for pricing
|
Bestseller
Epson EB-PU1007W
Login for pricing
|
Epson EB-PU1006W
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
V11HA44040
|
V11HA33940
|
V11HA34840
|
V11HA33840
|
V11HA34940
|
V11HA35940
|
| Manufacturer |
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
| Contrast ratio (typical) |
N/A
|
2000:1
|
2000:1
|
2000:1
|
2000:1
|
2000:1
|
| Projection technology |
3LCD
|
3LCD
|
3LCD
|
3LCD
|
3LCD
|
3LCD
|
| Projector brightness |
Over 4000 ansi Lumens
|
Over 4000 ansi Lumens
|
Over 4000 ansi Lumens
|
Over 4000 ansi Lumens
|
Over 4000 ansi Lumens
|
Over 4000 ansi Lumens
|
| Noise level |
30dB to 40dB
|
30dB to 40dB
|
30dB to 40dB
|
30dB to 40dB
|
30dB to 40dB
|
20dB to 30dB
|
| DVI port |
N
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| VGA (D-Sub) ports quantity |
3
|
1
|
1
|
1
|
1
|
1
|
| Component video (YPbPr/YCbCr) in |
up to 1
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Projector native resolution |
WUXGA (1920x1200)
|
WUXGA (1920x1200)
|
WUXGA (1920x1200)
|
WUXGA (1920x1200)
|
WUXGA (1920x1200)
|
WUXGA (1920x1200)
|
| Light source type |
Laser
|
Laser
|
Laser
|
Laser
|
Laser
|
Laser
|
| Weight |
6000g to 8000g
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDMI ports quantity |
2
|
1
|
1
|
1
|
1
|
1
|
| Native aspect ratio |
16:10
|
16:10
|
16:10
|
16:10
|
16:10
|
16:10
|
| Product type |
Standard throw projector
|
Large venue projector
|
Large venue projector
|
Large venue projector
|
Large venue projector
|
Large venue projector
|



