We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson CO-FH02
SKU
V11HA85040
- Enjoy the big screen experience: Supersize your favourite films, games and sporting events at home
- Easy to set up: Keystone correction, built-in Android and HDMI
- Long-lasting solution: 18 years1 worth of entertainment
- Affordable, high-tech equipment: Enjoy this Full HD 1080p projector
- Impressive, bright display: Equally high White and Colour Light Output of 3,000 lumens
Category: Data Projectors
| Service life of light source | 6000 h |
|---|---|
| Light source type | Lamp |
| Projector brightness | 3000 ANSI lumens |
| Projection technology | 3LCD |
| SKU | V11HA85040 |
| EAN | 8715946706832 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Legal Statement
Complies with The UK Product Security and Telecommunications Infrastructure (Product Security) requirements. Epson will provide security updates until 31/03/25 from purchase
Smart Full HD projector
Creating the big screen experience at home is easy when you’ve got this Full HD projector, it's ideal for the office or classroom too. You can achieve an impressive 391 inch display and has Android TV³. It's simple to set up and includes 3,000 lumens of brightness for a clear and bright image. A long-lasting solution with the lamp life providing 18 years' worth of entertainment¹.
Bigger is better
Feel immersed in your favourite movies and games with this Full HD 1080p projector, that’s capable of creating an impressive 391 inch display. Bringing the screen to life, 3LCD technology achieves a display that is up to three times brighter than competitor products².
Simple set up
We don't think a home projector should be any more complicated to use than a TV. That's why this projector is hassle-free and quick to set up with features such as keystone correction to help quickly position the image. Accessing your entertainment is easy too with the HDMI input for connecting games consoles and more. Best of all, these android projectors are super easy to use, letting you watch, play, and do everything you love, only bigger and better.
Long-lasting solution
Looking for a long-term, hassle-free and affordable solution for watching your favourite movies? With this model's long-lasting lamp light source, you'll be able to watch a film every day for 18 years¹.
High-quality, bright images
Even in bright rooms, this powerful yet affordable Full HD 1080p projector delivers exceptionally bright yet colourful images with clear details. It's all thanks to 3LCD technology, which produces an equally high White and Colour Light Output of 3,000 lumens.
Creating the big screen experience at home is easy when you’ve got this Full HD projector, it's ideal for the office or classroom too. You can achieve an impressive 391 inch display and has Android TV³. It's simple to set up and includes 3,000 lumens of brightness for a clear and bright image. A long-lasting solution with the lamp life providing 18 years' worth of entertainment¹.
Bigger is better
Feel immersed in your favourite movies and games with this Full HD 1080p projector, that’s capable of creating an impressive 391 inch display. Bringing the screen to life, 3LCD technology achieves a display that is up to three times brighter than competitor products².
Simple set up
We don't think a home projector should be any more complicated to use than a TV. That's why this projector is hassle-free and quick to set up with features such as keystone correction to help quickly position the image. Accessing your entertainment is easy too with the HDMI input for connecting games consoles and more. Best of all, these android projectors are super easy to use, letting you watch, play, and do everything you love, only bigger and better.
Long-lasting solution
Looking for a long-term, hassle-free and affordable solution for watching your favourite movies? With this model's long-lasting lamp light source, you'll be able to watch a film every day for 18 years¹.
High-quality, bright images
Even in bright rooms, this powerful yet affordable Full HD 1080p projector delivers exceptionally bright yet colourful images with clear details. It's all thanks to 3LCD technology, which produces an equally high White and Colour Light Output of 3,000 lumens.
| Projector | |
|---|---|
| Number of colours | 16.7 million colours |
| Projector native resolution | 1080p (1920x1080) |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Screen size compatibility | 660.4 - 9931.4 mm (26 - 391") |
| Projection distance | 0.9 - 10.4 m |
| Zoom capability | Yes |
| Matrix size | 1.57 cm (0.62") |
| Keystone correction, vertical | -30 - 30° |
| Keystone correction, horizontal | -30 - 30° |
| Projection technology | 3LCD |
| Projector brightness | 3000 ANSI lumens |
| Smart projector | Yes |
| Lamps | |
| Lamp type | UHE |
| Lamp power | 188 W |
| Light source type | Lamp |
| Service life of light source | 6000 h |
| Service life of light source (economic mode) | 12000 h |
| Light source | |
| Lamp type | UHE |
| Lamp power | 188 W |
| Light source type | Lamp |
| Service life of light source | 6000 h |
| Service life of light source (economic mode) | 12000 h |
| Lens system | |
| Fixed focal length | 1.44 mm |
| Zoom capability | Yes |
| Focus | Manual |
| Aperture range (F-F) | 1 - 1.35 |
| Throw ratio | 1.19 - 1.61:1 |
| Video | |
| Analog signal format system | Not supported |
| Full HD | Yes |
| 3D | No |
| Supported video modes | 1080p |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 5 W |
| Ports & interfaces | |
| HDMI version | 1.4 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB 2.0 Type-A ports quantity | 1 |
| Network | |
| Smart TV | Yes |
| Storage | |
| Card reader integrated | No |
| Sound emission | |
| Noise level | 37 dB |
| Noise level (economic mode) | 29 dB |
| Technical details | |
| Product colour | White |
| Lamp power | 188 W |
| Performance | |
| Market positioning | Home cinema |
| Noise level | 37 dB |
| Noise level (economic mode) | 29 dB |
| Features | |
|---|---|
| Noise level | 37 dB |
| Noise level (economic mode) | 29 dB |
| Country of origin | Philippines |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 5 W |
| Design | |
| Market positioning | Home cinema |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | White |
| Cable lock slot | Yes |
| Placement | Desktop |
| Display | |
| Built-in display | No |
| Power | |
| Power source | AC |
| Power consumption (typical) | 270 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (economy mode) | 214 W |
| Packaging data | |
| Package width | 328 mm |
| Package depth | 385 mm |
| Package height | 165 mm |
| Package weight | 4.01 kg |
| Security | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Supplier features | |
| Harmonized System (HS) code | 85286200000 |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 328 mm |
| Package depth | 385 mm |
| Package height | 165 mm |
| Weight | 2.6 kg |
| Width | 320 mm |
| Depth | 211 mm |
| Height | 87 mm |
| Package weight | 4.01 kg |
| Packaging content | |
| Remote control included | Yes |
| Cables included | AC |
| Batteries included | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85286200000 |
| Other features | |
| Power consumption (economy mode) | 214 W |
You may also be interested in
| Product |
New
Epson CO-FH02
Login for pricing
|
Bestseller
Epson EB-2250U
Login for pricing
|
Hot Product
Epson EB-685W
Login for pricing
|
Popular
Epson EB-1780W
Login for pricing
|
Recommended
Epson EB-982W
Login for pricing
|
Viewsonic PX701-4K data projector Stan...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
V11HA85040
|
V11H871041
|
V11H744041
|
V11H795041
|
V11H987040
|
PX701-4K
|
| Manufacturer |
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Viewsonic
|
| Contrast ratio (typical) |
N/A
|
400:1
|
300:1
|
10000:1
|
16000:1
|
12000:1
|
| Projection technology |
3LCD
|
3LCD
|
3LCD
|
3LCD
|
3LCD
|
DMD
|
| Projector brightness |
3 - 4000 Lumens
|
Over 4000 ansi Lumens
|
3 - 4000 Lumens
|
3 - 4000 Lumens
|
Over 4000 ansi Lumens
|
3 - 4000 Lumens
|
| Noise level |
30dB to 40dB
|
30dB to 40dB
|
30dB to 40dB
|
30dB to 40dB
|
30dB to 40dB
|
30dB to 40dB
|
| DVI port |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| VGA (D-Sub) ports quantity |
N/A
|
3
|
3
|
1
|
2
|
N/A
|
| Component video (YPbPr/YCbCr) in |
N/A
|
2 to 3
|
up to 1
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Projector native resolution |
1080p (1920x1080)
|
WUXGA (1920x1200)
|
WXGA (1280x800)
|
WXGA (1280x800)
|
WXGA (1280x800)
|
UHD 4K (3840x2160)
|
| Light source type |
Lamp
|
Lamp
|
Lamp
|
Lamp
|
Lamp
|
Lamp
|
| Weight |
2000g to 3000g
|
4000g to 6000g
|
4000g to 6000g
|
up to 2000g
|
3000g to 4000g
|
2000g to 3000g
|
| HDMI ports quantity |
1
|
2
|
3
|
1
|
2
|
2
|
| Native aspect ratio |
16:9
|
16:10
|
16:10
|
16:10
|
16:10
|
N/A
|
| Product type |
N/A
|
Standard throw projector
|
Ultra short throw projector
|
Standard throw projector
|
Standard throw projector
|
Standard throw projector
|





