We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson C43S015352/ERC-05-B Nylon black, 112K characters for Epson ERC 05
SKU
C43S015352
Login for pricing
In Stock:
367 available
Epson ERC 05B, colour ribbon, fits for: M-150, M-150II, colour: black
Category: Printer Ribbons
| Colour | black |
|---|---|
| Content (char) | 112000 |
| SKU | C43S015352 |
| EAN | 4548056142078 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | In Stock |
Black print ribbon for Epson mini dot matrix printers. Supplied in cartridge for easy installation. Quality ink for high-speed applications. Ultra-compact size for miniature use. Compatible with M-150II series. Colour: Black.
Compatible Printers: Epson 150, Epson M 150 II, Epson EL 7000, Sharp EL 7001, Sharp EL 7000 Series, Sharp EA 800 R, Epson M 150, Epson HX 150, Epson 150 Series, Epson HX 161, Sharp PC 1211, Epson HX 160 Series, Epson HX 160, Facit PC 1211, C.Itoh 150, Epson EC 7000, Epson EHT 7, Sharp EA 800 R 40101, Facit CE 122, Facit M 150, Epson 150 II, Privileg CE 122, Sharp EL 7000, TEC TRS 80 Portable, Sinclair Mindware MW 100, Epson MX 150, Sharp EA 800 Series, Sharp PC 1600, Sharp EA 40101, Epson ERC 05, Epson M 150 Series, Sharp PC 1500
| Performance | |
|---|---|
| Brand compatibility | Epson |
| Colour | No |
| Printing colours | Black |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Compatibility | M-150II |
| Technical details | |
| Colour | No |
| Printing colours | Black |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Products per pallet | 4000 pc(s) |
| Minimum order quantity | 200 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet layer | 1000 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 80 mm |
| Package depth | 100 mm |
| Package height | 10 mm |
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Packaging data | |
| Package width | 80 mm |
| Package depth | 100 mm |
| Package height | 10 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Products per pallet | 4000 pc(s) |
| Minimum order quantity | 200 pc(s) |
| Products per pallet layer | 1000 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Products per pallet | 4000 pc(s) |
| Minimum order quantity | 200 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Epson C43S015352/ERC-05-B Nylon black,...
Login for pricing
|
Epson C43S015354/ERC-09-B Nylon black...
Login for pricing
|
|---|---|---|
| SKU |
C43S015352
|
C43S015354
|
| Manufacturer |
Epson
|
Epson
|

