We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson C13T33374011/33 Ink cartridge multi pack Bk,C,M,Y,PBK EasyMail 6,4ml+4x4,5ml Pack=5 for Epson XP 530
SKU
C13T33374011
Category: Ink Cartridges
| Printing colours | Black,Photo black,Cyan,Magenta,Yellow |
|---|---|
| Colour | black photoblack cyan magenta yellow |
| Brand compatibility | Epson |
| Type | Original |
| SKU | C13T33374011 |
| EAN | 8715946645278 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | In Stock |
| Product Family | Oranges |
33 Oranges Claria Premium Multipack 5-colours Ink
Epson’s Claria Premium Ink is ideal for busy households who want the best of both worlds – high-quality document printing and outstanding, glossy photos.
Your treasured memories will last for generations as photos printed with Claria Premium Ink can last up to 300 years in a photo album¹
Save up to 30% ink{s2 with Epson’s individual ink cartridges
With Epson’s individual inks, you only replace the colour used, saving you up to 30% ink{s2 compared to competitors’ tri-colour cartridges.
Reduce your printing costs with XL inks
Epson offers a choice of standard or extra large (XL) ink cartridges across its latest ink ranges. XL inks are ideal if you print high volumes and can reduce your printing costs by up to 25%{s3.
Epson inks are optimised for Epson printers
Epson inks and papers have been developed to work hand-in-hand with Epson printers to produce the best results time and time again.
Epson’s Claria Premium Ink is ideal for busy households who want the best of both worlds – high-quality document printing and outstanding, glossy photos.
Your treasured memories will last for generations as photos printed with Claria Premium Ink can last up to 300 years in a photo album¹
Save up to 30% ink{s2 with Epson’s individual ink cartridges
With Epson’s individual inks, you only replace the colour used, saving you up to 30% ink{s2 compared to competitors’ tri-colour cartridges.
Reduce your printing costs with XL inks
Epson offers a choice of standard or extra large (XL) ink cartridges across its latest ink ranges. XL inks are ideal if you print high volumes and can reduce your printing costs by up to 25%{s3.
Epson inks are optimised for Epson printers
Epson inks and papers have been developed to work hand-in-hand with Epson printers to produce the best results time and time again.
Compatible Printers: Epson Expression Premium XP-540, Epson Expression Premium XP-635, Epson Expression Premium XP-630, Epson Expression Premium XP-640, Epson Expression Premium XP-640 Series, Epson Expression Premium XP-7100, Epson Expression Premium XP-530, Epson Expression Premium XP-900, Epson Expression Premium XP-645, Epson Expression Premium XP-630 Series, Epson Expression Premium XP-830
| Features | |
|---|---|
| Colour ink type | Dye-based ink |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Supply type | Multi pack |
| Type | Original |
| Colour ink cartridges quantity | 3 |
| Black ink cartridges quantity | 2 |
| OEM code | C13T33374011 |
| Colour ink volume | 4.5 ml |
| Black ink volume | 6.4 ml |
| Brand compatibility | Epson |
| Certification | CE |
| Printing colours | Black, Photo black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | Indonesia |
| Print technology | Inkjet printing |
| Compatibility | - Expression Premium XP-900 - Expression Premium XP-830 - Expression Premium XP-645 - Expression Premium XP-640 - Expression Premium XP-635 - Expression Premium XP-630 - Expression Premium XP-540 - Expression Premium XP-530 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Minimum order quantity | 7 pc(s) |
| Technical details | |
| Printing colours | Black, Photo black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | Indonesia |
| Print technology | Inkjet printing |
| Minimum order quantity | 7 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 84 pc(s) |
| Products per pallet layer | 84 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 756 pc(s) |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946645513 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Packaging data | |
| Package depth | 53 mm |
| Package weight | 159 g |
| Package width | 195 mm |
| Package height | 150 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 756 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package depth | 53 mm |
| Package weight | 159 g |
| Package width | 195 mm |
| Package height | 150 mm |
| Certificates | |
| Certification | CE |
| Other features | |
| Certification | CE |
| Country of origin | Indonesia |
| Logistics data | |
| Country of origin | Indonesia |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Master (outer) case width | 195 mm |
| Master (outer) case length | 370 mm |
| Master (outer) case height | 150 mm |
| Products per master (outer) case | 7 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 0 g |
| Products per pallet | 756 pc(s) |
| Minimum order quantity | 7 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 84 pc(s) |
| Products per pallet layer | 84 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 756 pc(s) |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946645513 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Epson C13T33374011/33 Ink cartridge mu...
Login for pricing
|
Recommended
Epson C13T580300/T5803 Ink cartridge m...
Login for pricing
|
Epson C13T580400/T5804 Ink cartridge y...
Login for pricing
|
Popular
Epson C13T580200/T5802 Ink cartridge c...
Login for pricing
|
Hot Product
HP CN621AE/970 Ink cartridge black, 3K...
Login for pricing
|
New
HP CN622AE/971 Ink cartridge cyan, 2.5...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C13T33374011
|
C13T580300
|
C13T580400
|
C13T580200
|
CN621AE
|
CN622AE
|
| Manufacturer |
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
HP
|
HP
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Printing colours |
N/A
|
Magenta
|
Yellow
|
Cyan
|
Black
|
Cyan
|
| Brand compatibility |
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
HP
|
HP
|
| Supply type |
Multi pack
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|





