We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson C13T24284011/24 Ink cartridge multi pack Bk,C,M,Y,LC,LM, 6x360 pages 1x240pg + 5x360pg, 1x5.1ml + 5x4.6ml Pack=6 for Epson XP 750
SKU
C13T24284011
Category: Ink Cartridges
| Printing colours | Black,Cyan,Light cyan,Magenta,Light magenta,Yellow |
|---|---|
| Capacity | 360.00 |
| Colour | black cyan magenta yellow photocyan photomagenta |
| Brand compatibility | Epson |
| SKU | C13T24284011 |
| EAN | 8715946615141 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | In Stock |
| Product Family | Elephant |
24 Elephant Claria Photo HD Multipack 6-colours Ink
Claria Photo HD Ink is ideal for photographers looking to produce and display outstanding, superior quality glossy photographs. The perfect partner for the keen photographer who wants the best results from their DSLR or compact camera.
This ink-set is the ultimate 6-colour ink system for home photography. It features Cyan, Magenta, Yellow and Black inks as well as additional Light Cyan and Light Magenta inks for improved highlight reproduction. Photo printers that utilise Epson’s Claria Photo HD Ink can generate a greater number of ink droplet sizes than competitor models, producing photos of exceptional quality.
Claria Photo HD inks deliver smooth tonal gradations and deeper, more natural blacks, detailed high-contrast images and natural skin tones. Your treasured memories will last for generations; photos printed with Claria Photo HD Ink will last up to 300 years in a photo album¹.
Reduce your printing costs with XL inks
Epson offers a choice of standard or extra large (XL) ink cartridges across its latest ink ranges. While standard sized cartridges are great to keep replacement costs low if you print infrequently, XL inks are ideal if you print high volumes.
Epson inks are optimised for Epson printers
Epson inks have been developed to work hand-in-hand with Epson printers to deliver crisp, smudge-proof text and vibrant photographic images that will last for generations. Genuine Epson inks are produced to stringent, high-quality standards that enable Epson to guarantee the optimum performance of the printer, ink and media.
Claria Photo HD Ink is ideal for photographers looking to produce and display outstanding, superior quality glossy photographs. The perfect partner for the keen photographer who wants the best results from their DSLR or compact camera.
This ink-set is the ultimate 6-colour ink system for home photography. It features Cyan, Magenta, Yellow and Black inks as well as additional Light Cyan and Light Magenta inks for improved highlight reproduction. Photo printers that utilise Epson’s Claria Photo HD Ink can generate a greater number of ink droplet sizes than competitor models, producing photos of exceptional quality.
Claria Photo HD inks deliver smooth tonal gradations and deeper, more natural blacks, detailed high-contrast images and natural skin tones. Your treasured memories will last for generations; photos printed with Claria Photo HD Ink will last up to 300 years in a photo album¹.
Reduce your printing costs with XL inks
Epson offers a choice of standard or extra large (XL) ink cartridges across its latest ink ranges. While standard sized cartridges are great to keep replacement costs low if you print infrequently, XL inks are ideal if you print high volumes.
Epson inks are optimised for Epson printers
Epson inks have been developed to work hand-in-hand with Epson printers to deliver crisp, smudge-proof text and vibrant photographic images that will last for generations. Genuine Epson inks are produced to stringent, high-quality standards that enable Epson to guarantee the optimum performance of the printer, ink and media.
Compatible Printers: Epson Expression Photo XP-750, Epson Expression Photo XP-860, Epson Expression Photo XP-850, Epson Expression Photo XP-950, Epson Expression Photo XP-65, Epson Expression Photo XP-970, Epson Expression Photo XP-960, Epson Expression Photo XP-55, Epson Expression Photo XP-760
| Features | |
|---|---|
| Supply type | Multi pack |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink cartridges quantity | 5 |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| OEM code | C13T24284011 |
| Colour ink volume | 4.6 ml |
| Black ink volume | 5.1 ml |
| Brand compatibility | Epson |
| Printing colours | Black, Cyan, Light Cyan, Magenta, Light magenta, Yellow |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | Indonesia |
| Print technology | Inkjet printing |
| Compatibility | - Expression Photo XP-960 - Expression Photo XP-950 - Expression Photo XP-860 - Expression Photo XP-760 - Expression Photo XP-55 - Epson Expression Photo XP-850 - Epson Expression Photo XP-750 |
| Quantity per pack | 6 pc(s) |
| Package type | Blister |
| Minimum order quantity | 7 pc(s) |
| Technical details | |
| Printing colours | Black, Cyan, Light Cyan, Magenta, Light magenta, Yellow |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Package type | Blister |
| Country of origin | Indonesia |
| Print technology | Inkjet printing |
| Minimum order quantity | 7 pc(s) |
| Volume | 29.1 ml |
| Products per pallet layer (UK) | 84 pc(s) |
| Products per pallet layer | 84 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 756 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 135 cm |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Packaging data | |
| Package depth | 53 mm |
| Package weight | 185 g |
| Package width | 195 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 150 mm |
| Quantity per pack | 6 pc(s) |
| Products per pallet | 756 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package depth | 53 mm |
| Package weight | 185 g |
| Package width | 195 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 150 mm |
| Other features | |
| Volume | 29.1 ml |
| Country of origin | Indonesia |
| Logistics data | |
| Country of origin | Indonesia |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 135 cm |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Master (outer) case width | 195 mm |
| Master (outer) case length | 370 mm |
| Master (outer) case height | 150 mm |
| Products per master (outer) case | 7 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 0 g |
| Products per pallet | 756 pc(s) |
| Minimum order quantity | 7 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 84 pc(s) |
| Products per pallet layer | 84 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 756 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 135 cm |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Epson C13T24284011/24 Ink cartridge mu...
Login for pricing
|
Recommended
Epson C13T580300/T5803 Ink cartridge m...
Login for pricing
|
Epson C13T580400/T5804 Ink cartridge y...
Login for pricing
|
Popular
Epson C13T580200/T5802 Ink cartridge c...
Login for pricing
|
Hot Product
HP CN621AE/970 Ink cartridge black, 3K...
Login for pricing
|
New
HP CN622AE/971 Ink cartridge cyan, 2.5...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C13T24284011
|
C13T580300
|
C13T580400
|
C13T580200
|
CN621AE
|
CN622AE
|
| Manufacturer |
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
HP
|
HP
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Printing colours |
N/A
|
Magenta
|
Yellow
|
Cyan
|
Black
|
Cyan
|
| Brand compatibility |
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
HP
|
HP
|
| Supply type |
Multi pack
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|





