We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson C13T03U54010/603 Ink cartridge multi pack C,M,Y, 3x130 pages ISO/IEC 24711 7.2ml Pack=3 for Epson XP 2100
SKU
C13T03U54010
- Reduce your printing costs with XL inks: Offering great value, inks are supplied individually so you only ever have to replace the colour used. Plus with XL cartridges, you can print up to 500 black and 350 colour pages*.
- Cost-effective inks: Individual inks are 50% more efficient compared to tri-colour cartridges*
- Low cost yet reliable: Enjoy reliable, vibrant and clear prints with minimal outlay using Epson's four-colour 603 Starfish ink. Thanks to the combination of dye colours and pigment black inks, this inkset produces defined and colourful prints.
- Genuine Epson EasyMail packaging: Online ink purchases can be conveniently delivered to you at home, with our EasyMail packaging. Designed to with slim packaging to fit through most letterboxes, this is great for the environment as well as it reduces the amount of plastic used by 75% vs retail ink packaging*.
- Optimised for Epson printers: Enjoy hassle-free and reliable printing with Epson's genuine inks. Guaranteed to work with your printer and produce the best quality results.
Category: Ink Cartridges
| Printing colours | Cyan,Magenta,Yellow |
|---|---|
| Capacity | 130.00 |
| Colour | cyan magenta yellow |
| Content (ml) | 7.20 |
| SKU | C13T03U54010 |
| EAN | 8715946674148 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | In Stock |
Epson 603 Starfish Individual Genuine Inks
Providing a low-cost yet reliable printing solution, this affordable four-colour ink benefits from Epson’s extensive research and development. Producing clear and vibrant prints, the 603 ink is optimised to work with Epson’s range of printers. It can produce an array of documents with defined text and graphics.
Low cost yet reliable
Enjoy reliable, vibrant and clear prints with minimal outlay using Epson's four-colour 603 ink. Thanks to the combination of dye colours and pigment black inks, this inkset produces defined and colourful prints.
Reduce your printing costs with XL inks
Epson offers a choice of standard or extra large (XL) ink cartridges across its latest ink ranges. XL inks are ideal if you print high volumes and can help to reduce your printing costs.
Optimised for Epson printers
Epson inks and papers have been developed to work hand-in-hand with Epson printers to produce the best results time and time again.
The genuine article
Enjoy hassle-free and reliable printing with Epson's genuine inks. We invest in extensive research, high-tech manufacturing facilities and put our products through rigorous tests, to deliver the best quality product to you.
Providing a low-cost yet reliable printing solution, this affordable four-colour ink benefits from Epson’s extensive research and development. Producing clear and vibrant prints, the 603 ink is optimised to work with Epson’s range of printers. It can produce an array of documents with defined text and graphics.
Low cost yet reliable
Enjoy reliable, vibrant and clear prints with minimal outlay using Epson's four-colour 603 ink. Thanks to the combination of dye colours and pigment black inks, this inkset produces defined and colourful prints.
Reduce your printing costs with XL inks
Epson offers a choice of standard or extra large (XL) ink cartridges across its latest ink ranges. XL inks are ideal if you print high volumes and can help to reduce your printing costs.
Optimised for Epson printers
Epson inks and papers have been developed to work hand-in-hand with Epson printers to produce the best results time and time again.
The genuine article
Enjoy hassle-free and reliable printing with Epson's genuine inks. We invest in extensive research, high-tech manufacturing facilities and put our products through rigorous tests, to deliver the best quality product to you.
Compatible Printers: Epson WorkForce WF-2845 DWF, Epson Expression Home XP-3100, Epson WorkForce WF-2830 DWF, Epson Expression Home XP-2105, Epson Expression Home XP-2100, Epson Expression Home XP-4155, Epson Expression Home XP-3155, Epson WorkForce WF-2820 DWF, Epson WorkForce WF-2850 DWF, Epson Expression Home XP-2155, Epson Expression Home XP-2100 Series, Epson Expression Home XP-3100 Series, Epson Expression Home XP-4100 Series, Epson Expression Home XP-4100, Epson WorkForce WF-2870 DWF, Epson Expression Home XP-2150, Epson Expression Home XP-4105, Epson WorkForce WF-2835 DWF, Epson Expression Home XP-3105, Epson WorkForce WF-2840 DWF, Epson Expression Home XP-4150, Epson WorkForce WF-2810 DWF, Epson Expression Home XP-3150
| Features | |
|---|---|
| Supply type | Multi pack |
| Type | Original |
| Colour ink cartridges quantity | 3 |
| OEM code | C13T03U54010 |
| Colour ink volume | 2.4 ml |
| Brand compatibility | Epson |
| Colour ink page yield | 130 pages |
| Printing colours | Cyan, Magenta, Yellow |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | United Kingdom |
| Compatibility | Expression Home XP-2100, XP-2105, XP-3100, XP-3105, XP-4100, XP-4105, WorkForce WF-2850DWF, WF-2835DWF, WF-2830DWF, WF-2810DWF |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Blister |
| Minimum order quantity | 4 pc(s) |
| Technical details | |
| Printing colours | Cyan, Magenta, Yellow |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Package type | Blister |
| Country of origin | United Kingdom |
| Minimum order quantity | 4 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 136 pc(s) |
| Products per pallet layer | 136 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 1360 pc(s) |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946674308 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Packaging data | |
| Package depth | 63 mm |
| Package weight | 80 g |
| Package width | 105 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 62 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 1360 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package depth | 63 mm |
| Package weight | 80 g |
| Package width | 105 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 62 mm |
| Logistics data | |
| Country of origin | United Kingdom |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Master (outer) case width | 102 mm |
| Master (outer) case length | 260 mm |
| Master (outer) case height | 146 mm |
| Products per master (outer) case | 4 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 379 g |
| Products per pallet | 1360 pc(s) |
| Minimum order quantity | 4 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 136 pc(s) |
| Products per pallet layer | 136 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 1360 pc(s) |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946674308 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Country of origin | United Kingdom |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Epson C13T03U54010/603 Ink cartridge m...
Login for pricing
|
Hot Product
HP C9351AE/21 Printhead cartridge blac...
Login for pricing
|
Popular
Canon 2969B001/PG-512 Printhead cartri...
Login for pricing
|
Recommended
HP CD973AE/920XL Ink cartridge magenta...
Login for pricing
|
New
Epson C13T15764010/T1576 Ink cartridge...
Login for pricing
|
Epson C13T15714010/T1571 Ink cartridge...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C13T03U54010
|
C9351AE
|
2969B001
|
CD973AE
|
C13T15764010
|
C13T15714010
|
| Manufacturer |
Epson
|
HP
|
Canon
|
HP
|
Epson
|
Epson
|
| Type |
Original
|
N/A
|
Original
|
N/A
|
Original
|
Original
|
| Printing colours |
N/A
|
Black
|
Black
|
Magenta
|
Vivid Light Magenta
|
Photo black
|
| Brand compatibility |
Epson
|
HP
|
N/A
|
N/A
|
Epson
|
Epson
|
| Supply type |
Multi pack
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|





