We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson C13T03R140/102 Ink bottle black, 7.5K pages 127ml for Epson ET-3700
- Ultra-low-cost printing: Save up to 90% on printing costs* with Epson ink bottles
- High quality prints at an ultra-low cost: The combination of dye colours and pigment black inks means you can enjoy crisp, clear text and vivid colours.
- Up to 72 cartridges worth of ink in one set of bottles*: Print up to 7,500 pages in black and 6,000 in colour* from just one set of inks
- Optimised for Epson printers: Enjoy hassle-free and reliable printing with Epson's genuine inks. Guaranteed to produce the best results with your EcoTank.
- Specially engineered mess-free bottles: The key-lock bottles are designed so you'll always fill the tanks with the right colour.
| Printing colours | Black |
|---|---|
| Capacity | 7500.00 |
| Colour | black |
| Content (ml) | 127.00 |
| SKU | C13T03R140 |
| EAN | 8715946643342 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | In Stock |
Discover our 102 ink series - it's hassle-free, ultra-low-cost and mess-free. With both pigments and dye, this four-colour ink is great at producing high-quality documents. From one set of ink, you can produce thousands of pages without having to change a cartridge. It’s affordable too - when you purchase an EcoTank printer you can save up to 90% on ink costs on average*
Print like a pro
Printing high-quality documents is easy with this reliable four-colour ink, featuring both pigment black and dye colour inks, it produces prints with crisp, clear text and vivid colours.
Slash ink costs
Looking for an ultra-low-cost printing solution? From the first set of ink included with the printer, you could save 90% on ink costs on average*. It's not only affordable, it's impressive how many pages just one set can produce - up to 7,500 pages in black and 6,000 in colour*.
Specially engineered for ease of use
Epson's ink bottles are easier to use than ever before with the next generation design. The re-engineered bottles provide mess-free refills, and only allow the correct colour to be inserted into the corresponding tank.
The genuine article
Enjoy hassle-free and reliable printing with Epson's genuine inks. We invest in extensive research, high-tech manufacturing facilities and put our products through rigorous tests, to deliver the best quality product to you.
Compatible Printers: Epson WorkForce ST-2000, Epson EcoTank ET-4750, Epson EcoTank ET-4856, Epson EcoTank ET-4956, Epson EcoTank ET-15000, Epson EcoTank ET-4950, Epson EcoTank ET-2400, Epson EcoTank ET-2956, Epson EcoTank ET-2750 Unlimited, Epson EcoTank ET-3750 Unlimited, Epson EcoTank ET-4900, Epson EcoTank ET-2856, Epson EcoTank ET-4955, Epson EcoTank ET-4905, Epson WorkForce ST-4000, Epson EcoTank ET-2950, Epson WorkForce ST-C 4100, Epson EcoTank ET-3700 Series, Epson EcoTank ET-3900 Series, Epson EcoTank ET-2959, Epson EcoTank ET-4900 Series, Epson EcoTank ET-3800 Series, Epson EcoTank ET-3700, Epson EcoTank ET-3850, Epson EcoTank ET-3900, Epson EcoTank ET-2980, Epson EcoTank ET-2988, Epson EcoTank ET-4850, Epson EcoTank ET-2950 Series, Epson EcoTank ET-4750 Unlimited, Epson EcoTank ET-2800, Epson WorkForce ST-3000, Epson EcoTank ET-3956, Epson EcoTank ET-2750, Epson EcoTank ET-2700, Epson EcoTank ET-2955, Epson WorkForce ST-C 2100, Epson EcoTank ET-3750, Epson EcoTank ET-3950, Epson EcoTank ET-2850, Epson EcoTank ET-2980 U, Epson EcoTank ET-2951, Epson EcoTank ET-3950 Series, Epson EcoTank ET-2756, Epson EcoTank ET-2751, Epson EcoTank ET-2851
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Print technology | Inkjet printing |
| OEM code | C13T03R140 |
| Brand compatibility | Epson |
| Compatibility | - EcoTank ET-4750 - EcoTank ET-3750 - EcoTank ET-3700 - EcoTank ET-2750 - EcoTank ET-2700 |
| Country of origin | Philippines |
| Printing colours | Black |
| Black ink volume | 127 ml |
| Packaging data | |
| Package width | 58 mm |
| Package depth | 175 mm |
| Package height | 58 mm |
| Package weight | 200 g |
| Package type | Box |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Products per pallet | 1350 pc(s) |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Master (outer) case width | 310 mm |
| Master (outer) case gross weight | 7.08 kg |
| Master (outer) case length | 480 mm |
| Master (outer) case height | 150 mm |
| Products per pallet (UK) | 1890 pc(s) |
| Products per master (outer) case | 30 pc(s) |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946643182 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Logistics data | |
| Products per pallet | 1350 pc(s) |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Master (outer) case width | 310 mm |
| Master (outer) case gross weight | 7.08 kg |
| Master (outer) case length | 480 mm |
| Master (outer) case height | 150 mm |
| Products per pallet (UK) | 1890 pc(s) |
| Products per master (outer) case | 30 pc(s) |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Epson C13T03R140/102 Ink bottle black,...
Login for pricing
|
Popular
Epson C13T03M140/111 Ink bottle black...
Login for pricing
|
Hot Product
HP 1VV24AE/32XL Ink cartridge black, 6...
Login for pricing
|
New
Epson C13T06B340/113 Ink bottle magent...
Login for pricing
|
Recommended
Epson C13T06B240/113 Ink bottle cyan,...
Login for pricing
|
Epson C13T06B440/113 Ink bottle yellow...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C13T03R140
|
C13T03M140
|
1VV24AE
|
C13T06B340
|
C13T06B240
|
C13T06B440
|
| Manufacturer |
Epson
|
Epson
|
HP
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|





