We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson EB-PU2220B
SKU
V11HA66840
- Ultra-lightweight and compact: The world's smallest 20,000lm projector{s1
- Stunning image displays: 20,000lm, 4K Enhancement technology, WUXGA resolution
- Easy to use: Simple installation, stacking, lens flexibility and control
- Fit-and-forget reliability: Enhanced dust resistant construction - IP5X certified
- Environmental benefits: Lower power consumption, reduced packaging, reduced weight
Category: Data Projectors
| Service life of light source | 20000 h |
|---|---|
| Light source type | Laser |
| Projector brightness | 20000 ANSI lumens |
| Projection technology | 3LCD |
| SKU | V11HA66840 |
| EAN | 8715946703213 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | In Stock |
| Product Videos |
View Video View Video View Video View Video View Video View Video |
Legal Statement
Complies with The UK Product Security and Telecommunications Infrastructure (Product Security) requirements. Epson will provide security updates for 7 years from purchase
20,000lm laser projector
The EB-PU2220B offers users significant advantages including much reduced size and weight, easier installation and set-up, simplified maintenance and great image quality. This ultra-lightweight, compact laser projector has been designed for use in large auditoriums, live events, concerts, conference rooms where it delivers high-impact immersive experiences.
Compact and lightweight
The EB-PU2220B is around 60% smaller and 50% lighter than its predecessor, the EB-L20000U. The reduced weight and size means the projector is easier to store, transport and install, saving on warehouse space as well as labour and delivery costs.
Outstanding image quality
This high lumens, 3LCD projector offers WUXGA resolution with 4K enhancement and HDR for rich textures and sharper images.
Flexibility
The EB-PU2220B enables simple installation, stacking, lens flexibility and control. It includes in-built processing for PC-free stacking which means two supported projectors can be stacked to double the brightness without the need for external computerware.
Reliability
Includes outstanding dust resistance as the hermetically sealed optical engine, and laser light source unit, ensure stable brightness output over long periods, even in high dust environments.
The EB-PU2220B offers users significant advantages including much reduced size and weight, easier installation and set-up, simplified maintenance and great image quality. This ultra-lightweight, compact laser projector has been designed for use in large auditoriums, live events, concerts, conference rooms where it delivers high-impact immersive experiences.
Compact and lightweight
The EB-PU2220B is around 60% smaller and 50% lighter than its predecessor, the EB-L20000U. The reduced weight and size means the projector is easier to store, transport and install, saving on warehouse space as well as labour and delivery costs.
Outstanding image quality
This high lumens, 3LCD projector offers WUXGA resolution with 4K enhancement and HDR for rich textures and sharper images.
Flexibility
The EB-PU2220B enables simple installation, stacking, lens flexibility and control. It includes in-built processing for PC-free stacking which means two supported projectors can be stacked to double the brightness without the need for external computerware.
Reliability
Includes outstanding dust resistance as the hermetically sealed optical engine, and laser light source unit, ensure stable brightness output over long periods, even in high dust environments.
| Projector | |
|---|---|
| Number of colours | 1.07 billion colours |
| Projector native resolution | WUXGA (1920x1200) |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Screen size compatibility | 1524 - 25400 mm (60 - 1000") |
| Contrast ratio (typical) | 2000:1 |
| Zoom ratio | 1.6:1 |
| Projector brightness (economic mode) | 14000 ANSI lumens |
| Matrix size | 2.62 cm (1.03") |
| Projection technology | 3LCD |
| Projector brightness | 20000 ANSI lumens |
| Heat dissipation | 4423 BTU/h |
| Zoom type | Auto |
| Lamps | |
| Light source type | Laser |
| Service life of light source | 20000 h |
| Service life of light source (economic mode) | 30000 h |
| Light source | |
| Light source type | Laser |
| Service life of light source | 20000 h |
| Service life of light source (economic mode) | 30000 h |
| Lens system | |
| Zoom ratio | 1.6:1 |
| Focus | Motorized |
| Vertical lens shift range | -60 - 60% |
| Throw ratio | 0.35 - 7.41:1 |
| Zoom type | Auto |
| Interchangeable lens | Yes |
| Lens position memory | 10 |
| Video | |
| Video processing | 10 bit |
| Video colour modes | Cinema, Dynamic, Natural, Presentation, DICOM simulation mode, Multi-projection, BT.709 |
| Full HD | Yes |
| 3D | No |
| Ports & interfaces | |
| HDBaseT port | Yes |
| USB 2.0 Type-B ports quantity | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 3 |
| Headphone outputs | 1 |
| Serial interface type | RS-232C |
| DVI port | Yes |
| USB 2.0 Type-A ports quantity | 2 |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Storage | |
| Card reader integrated | No |
| Sound emission | |
| Noise level | 45 dB |
| Noise level (economic mode) | 38 dB |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Heat dissipation | 4423 BTU/h |
| Products per pallet | 4 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Products per pallet (UK) | 4 pc(s) |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Performance | |
| Market positioning | Presentation |
| Password protection | Yes |
| Noise level | 45 dB |
| Noise level (economic mode) | 38 dB |
| Heat dissipation | 4423 BTU/h |
| Features | |
| Password protection | Yes |
| Noise level | 45 dB |
| Noise level (economic mode) | 38 dB |
| Country of origin | China |
| Design | |
|---|---|
| Market positioning | Presentation |
| Product type | Large venue projector |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | Black |
| Cable lock slot | Yes |
| Placement | Ceiling, Desktop, Flying frame |
| Display | |
| Built-in display | No |
| Power | |
| AC input voltage | 200-240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power source | AC |
| Power consumption (typical) | 1301 W |
| Power consumption (standby) | 0.4 W |
| Power consumption (economy mode) | 899 W |
| Packaging data | |
| Package width | 715 mm |
| Package depth | 790 mm |
| Package height | 335 mm |
| Package weight | 30.8 kg |
| Security | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Software | |
| Bundled software | Inhalt DIY-App, EasyMP Multi PC Projection, Epson Projektor Content Manager, Epson Projektor Management, Epson Projektor Professional Tool |
| Software support | via: AMX, Crestron (Network), Extron |
| Supplier features | |
| Harmonized System (HS) code | 85286200 |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 715 mm |
| Package depth | 790 mm |
| Package height | 335 mm |
| Weight | 24.4 kg |
| Width | 586 mm |
| Depth | 492 mm |
| Height | 218 mm |
| Package weight | 30.8 kg |
| Packaging content | |
| Remote control included | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Manual | Yes |
| Cables included | AC |
| Bundled software | Inhalt DIY-App, EasyMP Multi PC Projection, Epson Projektor Content Manager, Epson Projektor Management, Epson Projektor Professional Tool |
| Batteries included | Yes |
| WLAN adapter included | Yes |
| Logistics data | |
| Products per pallet | 4 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Products per pallet (UK) | 4 pc(s) |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Harmonized System (HS) code | 85286200 |
| Other features | |
| Supported network protocols | HTTPS, IPv6, SNMP, ESC/VP.net, PJLink |
| Power consumption (economy mode) | 899 W |